Jednou z nejčastějších příčin požárů o Vánocích je lidská nedbalost při používání otevřeného ohně. Mějme na paměti, že každý můžeme svým chováním přispět k tomu, aby nedošlo ke zbytečným újmám na zdraví nebo škodám na majetku.
Vánoce jsou krásným obdobím roku. Pro každého z nás mají trochu jiné kouzlo a půvab, každý se těšíme na něco jiného, ale chceme je všichni prožít v klidu a pohodě. Mějme na paměti, že každý můžeme svým chováním přispět k tomu, aby nedošlo ke zbytečným újmám na zdraví nebo škodám na majetku.
Jednou z nejčastějších příčin požárů o Vánocích je lidská nedbalost při používání otevřeného ohně. Způsobuje je neopatrná manipulace se svíčkami, například na adventních věncích či v aromalampách, nebo s prskavkami, od nichž může vzplanout ubrus, koberec nebo záclona. Hořící svíčka dotváří romantiku podzimních večerů a zejména vánočních svátků. Především je to ale otevřený oheň a je potřeba s ním podle toho zacházet. Naše domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály z umělých vláken, které se snadno vznítí, snadno hoří. Požár se tak rychle šíří a může způsobit značné materiální škody.
Teplota zapálené svíčky nebo prskavky ještě ve vzdálenosti 8 cm od plamene může dosáhnout 200 °C, což k zapálení papíru, plastu či textilie stačí. Proto mějme na paměti, že zapálená svíčka musí být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu s podkladem (chvojím adventního věnce, ubrusem, stolem apod.) a v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Ne u okna v průvanu, ne blízko záclon, ne v těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ne na poličce nebo skříni, ne bez dozoru!
Kvůli zvýšené činnosti v kuchyni při přípravách svátečních pokrmů se každý rok množí případy vznícení potravin při vaření. Je pro nás důležité vědět, že vznícený olej na pánvi nesmíme hasit vodou. Vodní kapka, která spadne do vroucího tuku, rázem zvětší objem svých par až 1700krát, tzn., že prudce expanduje a rozstříkne hořící tuk z pánve do celého prostoru. Může tak snadno dojít k popálení především v obličeji a na rukách a k požáru kuchyně. Pokud se nám na pánvi vznítí potraviny, je nejlepší ji zakrýt pokličkou, mokrou utěrkou nebo plechem na pečení a vypnout zdroj tepla. Tím zamezíme přísunu kyslíku a oheň uhasne.
S příchodem Nového roku a zejména během silvestrovské noci se každoročně zvyšuje riziko vzniku požáru nebo vážného zranění v souvislosti s odpalováním zábavní pyrotechniky. S tou nezletilé dětibez dozoru dospělých manipulovat nesmí. Pro dospělé pak několik základních zásad:
Pokud se vám situace přes veškerou opatrnost vymkne kontrole, volejte ihned hasiče prostřednictvím tísňové linky 150 nebo 112.
Borušov 60
571 01 Moravská Třebová
Pátek 17:00 - 19:00